Až se jaro s létem zeptají co jsi dělal v zimě…

… já si poctivě proplachoval dutiny chlórem v Píseckém bazénu.

Nácvik eskymáků proběhl od února do března celkem pět sobot po sobě (podrobné info v dřívějším článku). Někteří s nácvikem začínají, jiní už jen dolaďují styl nebo zkouší obrat bez pádla. Nikdy není pozdě začít s nácvikem – hlavně pro lidi, kteří chtějí sjíždět divokou vodu v kajaku nebo jen dovádět na vlnce v rodeu. Eskymácký obrat patří mezi základní prvky sebezáchrany – je to záchranný manévr po převrácení kajaku dnem vzhůru. Eskymák je rychlejší než krysa, tedy když se umí. Pro výuku a zdokonalení eskymáckého obratu je nácvik v bazénu ideální.

Na radu starších a zkušenějších jsme začali letos s nácvikem bez pádla a to jen s míčem. Hlavně u dětí a úplných začátečníků byly vidět pokroky. Na rozdíl od pádla se míč ve vodě neřízne a je se o co opřít. Dále se s ním dobře nacvičuje kyčloškub a vylehnutí na zadní palubu. Jednodušeji řečeno – pohybem boků se začne obracet loď a přitom se rukama opře o cokoli dostupného – pádlo, okraj bazénu, destička, míč nebo ruce ve vodě stojícího instruktora. Dokončíme obrat lodi a až na závěr vystrčíme horní polovinu těla z vody, hlava jde z vody jako poslední. Jak prosté :-). Někteří se ani tak neubránili kryse a museli vyplavat ven. Jo jo to máte za to, že máte kamaráda, který vás nenechá ani nadechnout a kopne vás zpět pod vodu. Někteří měli pocit, že potřebují žábry. „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Tak už nezbývá než čekat na jarní tání a hurá do gumy a na vodu.

Velký dík Pavlovi Lahodnému (vodácký oddíl Racek Písek), který nás každoročně zve do bazénu v Písku k nácviku eskymáků.

 

 

Ahoj na vodě a hlavou nahoru.

Autor: Kofi

kofijiri1@seznam.cz
Tento záznam byl přidán v Aktuality. Záložka permalink.