Prázdninová Pilica

Po splutí předešlých takřka příhraničních Polských řek Bóbru a Kwisy jsme se letos pustili více do vnitrozemí. Volba padla na Pilicu Je to řeka ve středním Polsku, trochu z ruky pro Jihočechy. Po konzultaci s Píseckýma vodákama, od kterých jsme měli dost informací z loňského splutí se začaly plánovat délky tras a přibližné tábořiště. Jsme pěkně rozmazlení kilometrážemi z Raft.cz. Dohledat polské kilometráže je obtížné, něco se nechá najít na polských půjčovnách lodí, ale mezi jednotlivými jsou i tři kilometry rozdílu u jednotlivých bodů. Zvolili jsme jednu, podle které se plánovalo.
Sraz se dohodl na 5.8. 16:00 v Koneicpolu na benzínce. Přesun na první tábořiště u řeky za městem (cca 261,9 řkm) a pendl do Sulejowa zabral zbytek odpoledne. V Sulejowu jsme zvolili ukončení plavby zase za městem (cca 156,2 řkm). Povedlo se nám zaparkovat u jedné místní rodiny na zahradě. Supr auta v bezpečí celou plavbu. Poláci jsou hodně vřelí a ochotní – většina z nich němá probléma :-).

První kontakt s řekou byl v neděli ráno. Pilica pod Koneicpolem je o málo širší než délka Vydry na kterých jsme takřka všichni jeli. Řeka po celou délku toku, kterou jsme jeli, protékala převážně otevřenou krajinou s písčitým korytem, voda nádherně průzračná, i na délku pádla bylo vidět na dno. Připadalo nám to, jako kdyby jsme pluli nějakou pískovnou. Za více než 100 ujetých km, jsme překonávali pět jezů. První tři jsme překonávali hned první den splutí, z toho jeden byl jetelný dva nosící. Nic velkého, nošení do 50 m. Další dva druhý den první jsme jeli (na českých tocích by to bylo značené jako stupeň) a druhý byl nosící taky do 50 m. Zbytek plavby bez žádných umělých překážek, Prostě pohodička na pískovišti takřka 70 km dlouhém o rychlosti vody asi 2,5 km/h.
Po šest dní na vodě nám počasí vyšlo úplně suprové. Jedna bouřka k ránu a jedna v noci jinak krásně slunečno 🙂 teploty i přes 30 °C. Takže jedna koupačka ještě pro některé nekončila a hned začínala další. Holky, aby se na lodích nenudily, prováděly gymnastické cviky nejen na pláži, ale i na lodích, krásně trénovaly stabilitu a zkoušely co jim Vydry dovolí.

Kempovat se dalo takřka všude. Nikde jsme nemuseli zakládat nové ohniště, byli jsme na tábořišti, kde už před námi někdo byl. Čím blíže k Sulejowu, místa na spaní se hledala hůř, ale vždy se něco hezkého našlo. Poláci mají pár míst označených jako kemp, ale není tam pitná voda ani sociály a už vůbec ne bufet. Táboří se nadivoko u řeky. Za celou plavbu jsme potkali tři skupinky vodáků. Jedni hned v Koniecpolu nasedali na vodu hned ráno a víc jsme je neviděli. Další partu Polských vodáků jsme potkali přibližně v půlce plavby a třetí parta byli čeští vodáci s dětmi. Ty jsme potkali poslední den splouvání. Občas na břehu seděl rybář, ale převážně pusto a prázdno.
Myslím, že nikdo z účastníků nelitoval vzdálenosti, kterou musel strávit v autě. Stálo to za to :-D.
Hladina Pilici se po celou plavbu pohybovala na 153 – 155 cm na vodočtu Sulejow (minimum pro splutí je 140 cm tentýž vodočet).

Ahoj na dalším Polském toku :-).

Autor: Kofi

kofijiri1@seznam.cz
Tento záznam byl přidán v Aktuality. Záložka permalink.